آرتروز ستون فقرات

آرتروز ستون فقرات

آسیب و تخریب مفاصل درنتیجه‌ی استفاده‌ی بیش‌ازحد و یا در اثر پیری را آرتروز نامیده می‌شود.

خیلی‌ها فکر می‌کنند که آرتروز درمانی ندارد و برای کنترل درد آن و بازگرداندن دامنه‌ی حرکات مفاصل کاری نمی‌شود کرد. باید به شما بگوییم که این باورغلطی است. تعداد قابل‌توجهی درمان برای این منظور و بهبود کیفیت زندگی وجود دارد.

علائم:

  • آرتروز و علائم آن شروع ناگهانی ندارد و معمولاً ظرف بازه‌ی زمانی قابل‌توجهی که معمولاً «سال‌هاست» بروز می‌کند.
  • غضروف مفاصل ستون فقرات، مفصل فاست که تخریب می‌شوند و درد ناشی از آن عمده‌ترین علامت آرتروز است.
  • این درد به دلیل فعالیت بیش‌ازحد، فشار بیش‌ازحد مفاصل و ضعف و عدم تعادل عضلات اطراف مفصل تشدید می‌شود.
  • گاهی هم آرتروز هیچ علامتی ندارد و در عکس رادیولوژی تعداد قابل‌توجهی از افراد مسن‌تر از ۶۰ سال که هیچ علامتی ندارند آرتروز دیده می‌شود.

دلایل بروز آرتروز:

۲ دلیل عمده برای آرتروز وجود دارد. مهم‌ترین علت آن پدیده‌ی سالمندی است. در اثر سالمندی محتوای آب غضروف‌ها کاهش‌یافته و غضروف‌ها نازک شده و سطح آن‌ها ناصاف می‌شود. به‌طور هم‌زمان کپسول مفاصل ستون فقرات و لیگامان‌های آن ضخیم می‌شود.

تمام این تغییرات باعث کاهش فضای بین مهره‌های مجاور می‌شود و درنهایت سطوح استخوانی مفصلی به یکدیگر ساییده شده و منجر به التهاب و درد می‌شود. خارهای استخوانی در لبه‌های مفصل ایجادشده و ممکن است وضعیت را بدتر کند. بر روی عصب‌ها فشار وارد کند و کمردرد از نوع سیاتیک ایجاد کند. آرتروز ثانویه نوع دوم آرتروزی است که پس از بروز آسیب و تورم به مفصل ایجاد می‌شود و یا ممکن است ناشی از یک بیماری ژنتیکی باشد.
 علت می‌تواند ناشی از دیابت و یا عدم تعادل عضلات در ناحیه‌ی کمر یا لگن باشد و یا هر دلیل دیگری که باعث التهاب مفصل شود مانند روماتیسم مفصلی.

میدان ونک، خیابان صانعی، پلاک 26، طبقه اول، کلینیک آذرگان

تلفن نوبت‌دهی

تلفن نوبت‌دهی

88856152 - 21 - (98+)

ایمیل

ایمیل

Info@Azarganclinic.com

نوبت‌دهی اینترنتی

نوبت‌دهی اینترنتی

همین حالا رزرو کنید