اغلب بیماران مبتلا به کمردرد کاندید عمل جراحی ستون فقرات نمی باشند و به علت عوارض ناشی از بیهوشی و عود مجدد و چسبندگی ناحیه کمر و … بیماران نیز رغبتی به عمل جراحی باز نشان نمی دهند و دنبال راهی برای بهبود وضع موجود به روش غیر جراحی باز هستند. اپیدورال کمر یکی از روشهای درمان بیماران ستون فقرات می باشد.

کاربرد اصلی این روش بیشتر در موارد ذیل است:

  • کمردردهایی که عصب سیاتیک را درگیر کرده است
  • پارگی دیسک
  • آرتروز ستون فقرات که باعث فشار روی ریشه عصب شده

در واقع هدف از انجام عمل تزریق اپیدورال کمر درمان التهاب عصب و کاهش درد است و بر اساس آمارهای موجود درصد موفقیت در خصوص بیمارانی که با این روش درمان شده اند، از هر ۱۰۰ نفر ۸۰ تا ۸۵ نفر پاسخ درمانی مناسب می گیرند.

نکات قبل از انجام اپیدورال

  • اگر بیمار دارای ناراحتی قلبی است و ازداروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین، آسپرین و پلاویکس (اسویکس) استفاده می کند حتما به پزشک اطلاع دهد و باید سه روز تا یک هفته با توجه به نظر پزشک معالج قطع گردد.
  • چنانچه اگر بیماری خاصی دارید و یا از داروی خاصی استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.
  • بیمارانیکه داروی فشار خون استفاده می کنند حتما در روز انجام اپیدورال داروی خود را استفاده نمایند.
  • تهیه کمربند طبی میله دار

نحوه انجام ترریق اپیدورال کمر

پس از قرار گرفتن بیمار بر روی تخت معاینه ابتدا علائم حیاتی وی از نظر ریتم قلب، ضربان قلب و فشار خون چک می شود و پس از Stable شدن، رگ گرفته می شود و یک سرم N/S بصورت استند بای جهت بیمار قرار می گیرد سپس پرپ و درپ ناحیه مورد نظر و محل عمل با محلول ضد عفونی کننده توسط تکنسین انجام می شود حال پزشک معالج با استفاده از بی حسی موضعی مانند لیدوکائین یا بوپیوکائین در محل بافت نرم تزریق می کند، با استفاده از دستگاه سونوگرافی کالر داپلر و یا  C- Arm محل دقیق تزریق مشخص گردیده سپس در آن محل با سوزن به آرامی وارد شده و داروی مورد نظر که ترکیبی از کورتیکواستروئید (جزء بهترین داروهای ضد التهاب هستند و دارای ترکیبات مختلف می باشند) به همراه بی حسی موضعی در کنار ریشه عصب تزریق انجام می گردد.
باتوجه به مشکلات بیمار در موارد مختلف ممکن است از داروهای دیگری مانند داروهای ضد چسبندگی و … نیزاستفاده گردد.
بعد از انجام کار، پانسمان محل تزریق انجام میگردد که بیمار می تواند بعد از ۲۴ ساعت آن را برداشته به حمام برود و نیاز به پانسمان مجدد نیست. در حین تزریق و تا نیم ساعت الی ۴۵ دقیقه بعد تزریق، مانیتورینگ علائم حیاتی وی ادامه می یابد و پس از آن بیمار با حال عمومی خوب و مناسب ترخیص می گردد.

نکته ای که بارها از طرف بیماران مطرح شده این است که روش اپیدورال روشی درمانی است و یا فقط مسکن می باشد؟؟

پاسخ شما بطور قاطع روشی درمانی است. اما رسیدن به حداکثر میزان پاسخ دهی و همچنین تداوم درمان شما در طول سالهای پیش روی زندگی رابطه ی مستقیم با دریافت آموزش های صحیح در رابطه یا اصلاح قرارگیری بدن و حذف عادات ناسالم و نادرست از فعالیت های روزمره می باشد.

ازاین رو تیم آذرگان کلینیک در جهت ارتقا سطح سلامتی جامعه با برگزاری کلاس های آموزشی برای گروه های سنی مختلف به شما در تنظیم فعالیت های روزانه‌ی زندگی کمک خواهد کرد.


میدان ونک، خیابان صانعی، پلاک 26، طبقه اول، کلینیک آذرگان

تلفن نوبت‌دهی

تلفن نوبت‌دهی

88856152 - 21 - (98+)

ایمیل

ایمیل

Info@Azarganclinic.com

نوبت‌دهی اینترنتی

نوبت‌دهی اینترنتی

همین حالا رزرو کنید