کمر درد مزمن یکی از شایعترین دردهای مزمن بدن و یکی از شایعترین علل ناتوانی مزمن که منجر به غیبت از محل کار، کاهش کیفیت زندگی و مخارج سنگینی بر بیماران، سیستم بهداشتی کشور ها و سازمان های بیمه گر می شود.
لیزر در حیطه های متفاوتی از پزشکی استفاده می شود و هرکدام کارکرد به خصوص و منحصر به فردی دارد. برای درمان بیماری و پارگی دیسک کمر لیزر قابل استفاده بوده و فواید زیادی دارد.

جراحی دیسک با استفاده از لیزر در حقیقت یک عمل جراحی باز نیست بلکه یک سوزن ظریف تحت هدایت فلوروسکوپی وارد دیسک شده و لیزر اعمال می شود.

این کار در اتاق عمل انجام می شود ولی نیاز به بستری شدن ندارد. پس از ورود سوزن به داخل دیسک کاتتر مخصوص لیزر وارد شده، به قسمت میانی دیسک می رسد و به جای اینکه مواد دیسک را بیرون بکشد هسته ی آنرا تبخیر می کند. این روش کاملا به صرفه بوده ، عوارض بسیار اندکی دارد و در مراکز بسیاری در دنیا انجام می شود.

این روش درمانی اثبات شده است و توسط پزشکان دوره دیده‌ی مجرب کاملا موثر عمل می کند.

روش دیگر استفاده از لیزر، تبخیر مواد بیرون زده از طریق اپیدوروسکوپی می‌باشد. به عبارتی آندوسکوپ از سوراخ انتهای ستون فقرات وارد شده و پس از رسیدن به مواد بیرون زده‌ی دیسک لیزر اعمال شده و و آن‌ها را تخریب میکند.

روش دیسککتومی توسط لیزر که از طریق پوست و توسط سوزن اعمال می شود نیاز به بیهوشی عمومی ندارد ، اثر آن سریع است ،زمان درمان های دارویی و درمان های فیزیکی را کاهش میدهد . قابل تکرار است و باعث بدتر شدن وضعیت بیمار نمی شود.

بهترین کاندید برای این روش بیمارانی با علائم بالینی کلاسیک به همراه وجود شواهد MRI می باشد.

اگر لیگامان خلفی دیسک پاره شده باشد ( به عبارتی ماده ی کنتراست در حین دیسکوگرافی نشت کند )این روش نباید استفاده شود.

اندیکاسیون های عمل کاملا وابسته به علائم بیماری و شواهد MRI می باشد ولی موفقیت آمیز بودن آن وابسته به شواهد دیسکوگرافی می باشد .

اندیکاسیون‌ها:

اندیکاسیون های استفاده از لیزر داخل دیسک همانند اندیکاسیون جراحی است. یعنی کمر درد تیر کشنده به باسن و یا پا، ولی برای موفقیت آمیز بودن آن شکل دیسک وانتخاب بیمار هم بسیار مهم است.
اگر تنگی شدید کانال و هایپرتروفی شدید مفصل فاست وجود داشته باشد و یا قطعه ای از دیسک جدا شده باشد، این روش موثر نیست.
پارگی آنولوس مانع از انجام لیزر داخل دیسک نیست به شرط آنکه قطعه ای از دیسک جدا نشده باشد (تصویر D)

لیزر داخل دیسک
لیزر داخل دیسک

در پارگی دیسک های متعدد نیز ممکن است موثر نباشد.
روش انجام : لیزر داخل دیسک منجر به تبخیر فسمتی از آن شده و حجم دیسک را کم کرده و در نتیجه باعث کاهش فشار آن بر روی اعصاب مجاور می شود .

میزان موفقیت :

میزان موفقیت این روش در مقالات مختلف  از ۷۸% تا ۸۵% بر  آورد شده است.

میزان درد هنگام و بعد از عمل بسیار اندک بوده و زمان بازگشت به کار بسیار سریع است.
قبل از انجام لیزر داخل دیسک ، دیسکوگرافی ضروری است . برای موفقیت بیشتر انجام لیزر در ناحیه مرکزی دیسک بهترین نتیجه را دارد.
عوارض : در موارد نادری احتمال عفونت داخل دیسک وجود دارد.

میدان ونک، خیابان صانعی، پلاک 26، طبقه اول، کلینیک آذرگان

تلفن نوبت‌دهی

تلفن نوبت‌دهی

88856152 - 21 - (98+)

ایمیل

ایمیل

Info@Azarganclinic.com

نوبت‌دهی اینترنتی

نوبت‌دهی اینترنتی

همین حالا رزرو کنید