پارگی منیسک زانو

پارگی منیسک زانو

پارگی منیسک زانو یکی از شایع‌ترین آسیب‌های زانو به شمار می‌آید. هرگونه فعالیتی که سبب چرخش شدید زانو و یا پیچ خوردن آن شود؛ به‌خصوص که اگر وزنتان به‌طور کامل روی زانو بیافتد، می‌تواند پارگی منیسک زانو را به دنبال داشته باشد.
هر زانو ۲ عدد منیسک دارد. منیسک ها ساختمانی شبیه به حرف C دارند و از جنس غضروف هستند. آن‌ها مانند یک بالشتک بین استخوان تیبیا (استخوان ساق پا) و استخوان ران عمل می‌کنند. منیسک پاره درد بسیار زیاد تورم و حالت خشک‌شدگی و سفتی در زانو ایجاد می‌کند. احساس قفل‌شدگی زانو بسیار شایع است. ممکن زانوی شما در حالت خمیده باقی بماند و دیگر قادر نباشید تا پایتان را صاف کنید.
در پارگی‌های خفیف دادن استراحت به‌زانو، استفاده از کمپرس سرد، داروهای ضدالتهاب و ضد درد برای رهایی از درد و به نحوی خریدن زمان برای شروع خود ترمیمی بدن از سوی پزشک توصیه می‌گردد.

نشانه‌های پارگی منیسک زانو

  1. احساس فشار در زانو
  2. ورم و سفتی
  3. درد به‌خصوص ر زمان چرخش و یا پیچیدن زانوها
  4. عدم توانایی در صاف کردن زانو اگر زانوخمیده باشد.
  5. احساس قفل‌شدگی حین حرکت دادن زانو

برای دردهای زانو چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر درد شدیدی احساس می‌کنید و زانوی شما ورم‌کرده است؛ همچنین اگر دامنه‌ی حرکتی مفصل کاهش‌یافته است حتماً به پزشک مراجعه کنید و از انجام درمان‌های خانگی بپرهیزید.

علل پارگی منیسک زانو

خیلی از فعالیت‌های فیزیکی می‌تواند منجر به پارگی منیسک زانو شود، فعالیت‌هایی که پیچیدن شدید زانو را به همراه داشته باشد، مانند چرخش شدید و یا توقف ناگهانی و چرخش به دنبال آن، زانو زدن، چمباتمه زدن‌های عمیق و یا حتی بلند کردن اجسام خیلی سنگین می‌تواند منجر به پاره شدن منیسک زانو شود. در افراد مسن به دلیل تخریب و ایجاد شدن تغییراتی در ساختمان منیسک به دلیل پدیده‌ی سالمندی باعث ایجاد پارگی‌های دید حتی در اثر یک ضربه‌ی خفیف به‌زانو می‌شود.

عوامل خطرزای پارگی‌های منیسک

ورزش‌هایی مانند فوتبال، تنیس، بسکتبال که شمال حرکت‌های چرخشی فراوان در ناحیه‌ی زانو هستند، پدیده‌ی سالمندی، چاقی، استفاده از سیگار، مشاغلی که در آن اجسام سنگین بلند می‌کنند مانند کارگران ساختمانی، استفاده از توالت‌های ایرانی از عوامل خطرزای پارگی منیسک هستند.

عوارض پارگی منیسک

پارگی منیسک باعث بر هم خوردن پایداری ساختمان مفصل زانو می‌شود و ازاین‌رو ناتوانی درحرکت‌های طبیعی زانو، درد مداوم آن و احتمال ایجاد استئوآرتریت را بیشتر خواهد کرد.

تشخیص پارگی منیسک زانو

نشانه‌های بالینی حین معاینه توسط پزشک خط اول روش‌های تشخیصی است، همچنین استفاده از روش‌های تصویربرداری مانند MRI  و سونوگرافی که بافت نرم را در کنار بافت استخوانی به‌خوبی نشان می‌دهد مورداستفاده قرار می‌گیرد.

میدان ونک، خیابان صانعی، پلاک 26، طبقه اول، کلینیک آذرگان

تلفن نوبت‌دهی

تلفن نوبت‌دهی

88856152 - 21 - (98+)

ایمیل

ایمیل

Info@Azarganclinic.com

نوبت‌دهی اینترنتی

نوبت‌دهی اینترنتی

همین حالا رزرو کنید