رد کردن لینک ها

آرامشتو حفظ کن و راحت باش

طرحواره

مامیتوانیم قربانی گذشته خود نباشیم اگر….

آیا شما نیز از دسته افرادی هستید که گذشته ی زندگیشان را دلیلی بر ادامه ی مشکلات فعلیشان میدانند؟ آیا معتقدید که گذشته برای همیشه مهم باقی میماند و چون چیزی قبلاً در زندگی شما رخ داده و بر آن تأثیر گذاشته، حالا هم می‌تواند احساسات و رفتارشما را تحت تأثیر قرار دهد؟ اگر بر این عقیده هستید که اثرات اتفاقات گذشته زندگی، قابل تغییر نیست، باید به عرضتان برسانم که امروزه روانشناسان دلایل محکمی دارند مبنی بر اینکه ,سخت در اشتباهید.جفری یانگ از سردمداران این انقلاب بزرگ در علم روانشناسی است و معتقد است که چنین نظام فکری ای نه تنها کمک کننده نیست بلکه موجب تدوام مشکل می شود و نام این رویکرد نوین در روانشناسی ,طرحواره درمانی است. در رویکرد طرح واره درمانی بر این نکته تاکید می شود که ممکن است افراد در شروع و ایجاد مشکلات خود نقش چندانی نداشته باشند, اما در تداوم مشکلاتشان حتما نقش دارند.قبول ندارید؟پس با جفری یانگ همراه شوید تا با مفهوم طرحواره و نقش آن در زندگی خود آشنا شوید.

طرحواره چیست؟ طرحواره یک قالب است که به طریقی پیچیده به تمام اطلاعات ورودی ما از دنیای اطراف شکل میدهد.درواقع اطلاعات برای اینکه به شکل این قالب در بیایند تغییر میابند,تحریف میشوند و گاهی برای اینکه در این قالب جا شوند,بکلی عوض میشوند و معانی جدیدی به خود میگیرند.پس همانطور که میبینید طرحواره ها مقاوم و انعطاف ناپذیر به نظر میرسند و ما بر اساس آنها  اطلاعات را مقوله بندی و رخدادها را پیش بینی میکنیم.

اما این قالب کی و چگونه ساخته میشود و از کجا می آید؟

نوزادی را تصور کنید که امروز به دنیا آمده است.او برخلاف آنچه که در گذشته به آن معتقد بودند بصورت یک لوح سفید به دنیا نمی آید.بلکه از همان ثانیه نخست با طبیعتی خاص و کوله باری از خلق و خو  زاده میشود و در واقع این خلق و خوی کودک است که تعیین می کند, با کدامیک از ویژگی  های افراد مهم زندگی اش همانند سازی خواهد کرد .هر نوزادی با یکی یا بیشتراز انواع خلق و خوی خوشبین یا بدبین,خونسرد یا مضطرب ,حواس پرت یا وسواسی,عملگرا یا منفعل,بازیگوش یا تحریک پذیر ,اجتماعی یا خجالتی و….به دنیا می آید.اما این همه ماجرا نیست,نوزاد 5 نیاز هیجانی بزرگ هم دارد.اینکه والدین با خلق و خو و این 5 نیاز فرزندشان چه میکنند ,طرحواره های عمیق زندگی هر فرد را قالب ریزی میکند. طرحواره ها یا همان قالبهایی که در اوایل زندگی شکل می گیرند، الگوها یا درون مایه‌های فراگیر و عمیقی هستند، از خاطرات، هیجانات و احساسات بدنی  که در سیر زندگی تداوم دارند و به حرکت خود ادامه می دهند و خودشان را بر تجارب بعدی زندگی تحمیل می کنند.

 

دکتر هانیه زایر رضایی

به گفتگو بپیوندید