رد کردن لینک ها

کلینیک درد

دیسک کمر

دیسک کمر واژه ای آشنا برای تمام سنین است.

احتمالا در مورد این بیماری اطلاعات جسته گریخته ای شنیده اید که در این مقاله سعی داریم الفبای دیسک کمر را به شما آموزش دهیم.

در ابتدا به توضیح آناتومی دیسک خواهیم پرداخت:

دیسک ساختاری غضروفی دارد. مواد سازنده ی این غضروف فیبروکارتیلاژ هست. در بدن انسان ۲۶ مهره در ستون فقرات و تعداد۲۴ عدد دیسک مجزا وجود دارد. هر دیسک از ۲ قسمت تشکیل شده است. بخش خارجی دیسک که شامل ۷۰ لایه فیبر هستند که با زاویه های مشخص بافت محکمی را به دور بخش داخلی دیسک (ژل موکوپروتئین) ایجاد کرده است. نام بخش خارجی دیسک آنولوس فیبروزیس نام دارد و نام بخش داخلی دیسک نوکلئوس پولپوزیس است.

این دو بخش هنگام دریافت هرگونه فشار و استرس هماهنگ با هم عمل کرده و آماده ی دریافت و جذب تمامی استرس های وارده بر ستون فقرات، نخاع و ریشه های اعصاب محیطی هستند.

در زمان وارد شدن فشار بخش ژل مانند داخل دیسک به داخل فیبرهای دورش وارد میشود (در واقع با حالت ارتجاعی خود در سراسر صفحه ی بین مهره ای پذیرای فشار وارد شده خواهد بود و فشار را به خود جذب می کند. )

دیسک ها در ستون فقرات که بخش های پرجنب و جوش بدن مانند گردن و کمر را هدایت می کنند، نقش مهمی را ایفا می کنند و بروز هرگونه آسیب بر ساختار آنها میتواند مشکلات بسیار زیادی را در فرد ایجاد کند.

در ادامه به شرح این مشکلات خواهیم پرداخت.

آرتروز ستون فقرات

آسیب و تخریب مفاصل در نتیجه ی استفاده ی بیش ازحد و یا در اثر پیری را آرتروز نامیده می شود.

خیلی ها فکر می کنند که آرتروز درمانی ندارد و برای کنترل درد آن و بازگرداندن دامنه ی حرکات مفاصل کاری نمی شود کرد. باید به شما بگوییم که این باور غلطی است. تعداد قابل توجهی درمان برای این منظور و بهبود کیفیت زندگی وجود دارد.

در این صفحه، فقط به آرتروز ستون فقرات  پرداخته ایم.

علائم :

آرتروز و علائم آن شروع ناگهانی ندارد. و معمولا ظرف بازه ی زمانی قابل توجهی که معمولا “سالهاست” بروز میکند.

غضروف مفاصل ستون فقرات، مفصل فاست، که تخریب می شوند و درد ناشی از آن عمده ترین علامت آرتروز است.

این درد بدلیل فعالیت بیش از حد ، فشار بیش از حد مفاصل و ضعف و عدم تعادل عضلات اطراف مفصل تشدید می شود.

گاهی هم آرتروز هیچ علامتی ندارد و در عکس رادیولوژی تعداد قابل توجهی از افراد مسن تر از ۶۰ سال که هیچ علامتی ندارند آرتروز دیده می شود.

دلایل بروز آرتروز :

۲ دلیل عمده برای آرتروز وجود دارد . مهمترین علت آن پدیده ی سالمندی است. در اثر سالمندی محتوای آب غضروف ها کاهش یافته و غضروفها نازک شده و سطح آنها ناصاف می شود. به طور همزمان کپسول مفاصل ستون فقرات و لیگامان های آن ضخیم می شود.

تمام این تغییرات باعث کاهش فضای بین مهره های مجاور میشود و در نهایت سطوح استخوانی مفصلی به یکدیگر ساییده شده و منجر به التهاب و درد می شود. خارهای استخوانی در لبه های مفصل ایجاد شده و ممکن است وضعیت را بدتر کند. بر روی عصبها فشار وارد کند و کمر درد از نوع سیاتیکا ایجاد کند. آرتروز ثانویه نوع دوم آرتروزی می باشد که پس از بروز آسیب و تروما به مفصل ایجاد میشود و یا ممکن است ناشی از یک بیماری ژنتیکی باشد.

علت میتواند ناشی از دیابت و یا عدم تعادل عضلات در ناحیه ی کمر یا لگن باشد و یا هر دلیل دیگری که باعث التهاب مفصل شود مانند روماتیسم مفصلی.

دیسک بالجینگ یا فتق دیسک

به دیسکی گفت میشود که تحت فشار ساختار آن دستخوش تغییراتی شده است و از یک طرف کمی به طرف بیرون متمایل شده باشد. در این موقغیت میتواند به ریشه ی عصب فشار وارد کند و آن را تحت فشار قرار دهد.

دیسک پروتروژن:

فتق دیسک تشدید شده، به طوری که ژله ی داخل ساختمان دیسک به درون فیبرهای آسیب دیده فرو میرود اما هنوز به بیرون نشت نکرده است.

دیسک اکستروژن:

مرحله ی پیشرفته تری از دیسک بالجینگ است که مقدار کمی از مواد ژله مانند داخل دیسک از میان فیبرهای پاره شده به بیرون میریزد.

تصویر دوم: Different types of disc herniation.
:Lowe, W. (۲۰۰۹) Orthopedic Massage

Theory and Technique (2nd ed.) Edinburgh: Mosby

علائم دیسک کمر چیست:

 1. درد متوسط و مداوم کمر:  شایعترین علامت دیسک کمر است. این درد ممکن است که به باسن، کشاله ی ران، و ساق پا منتشر شود.
 2. درد سوزشی گاه و بیگاه : این درد ممکن است چندین روز شدید باشد و به تدریج از شدت آن کاسته شود.
 3. حساسیت در لمس در محل مشکل: پوست روی کمر  اطراف دیسک آسیب دیده ممکن است هنگام لمس شدن دردناک باشد.
 4. علائم بیرونی: احساس بیرونی ضعف و بی ثباتی زمانی ایجاد میشود که  روند تخریب دیسک آسیب دیده تشدید شود.
 5. تشدید درد کمر در زمان نشستن: نشستن های طولانی درد را تشدید کرده و تنها در  قرارگیری بدن در موقعیت هایی خاص ممکن است قابل تحمل شود.
 6. حرکت خم شدن به جلو و عقب و خم شدن به پهلو درد را تشدید میکند.
 7. ممکن است درد با قدم زدن و تغییر پوزیشن برای لحظاتی آرام شود.

عوامل بروز دیسک کمر متعدد هستند.

 • بالارفتن سن و از دست دادن خاصیت ارتجاعی آن
 • سابقه ی خانوادگی دیسک کمر و اختلالات اسکلتی عضلانی
 • کشیدگی عضلا کمر در ورزش
 • بلند کردن مکرر اجسام سنگین
 • کشیدگی بافت نرم کمر و بر هم خوردن تعادل عضلات و رباط ها در ارتباط با طولانی نشستن و یا وضعیت قامت نامناسب (گودی کمر و چرخش لگن)
 • چاقی
 • ضعیف بودن عضلات محوری  حرکات ستون فقرات کمری را هدایت میکنند.
 • مصرف دخانیات و سیگار

چگونه میتوانیم این عوامل را تعدیل کنیم؟

آموزش !آموزش !  آموزش!

در صورت وجود اگاهی از مشکلاتی که شما متوجه مخرب بودن آنها نیستید میتوان بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری کرد و هزینه های درمان را در جامعه کاهش داد.

زندگی های شهری، مشغله های روزمره، قرارگیری در معرض استرس طولانی مدات خواب بی کیفیت، بیخوابی، بلند کردن اجسام سنگین، صعف عصلات در نبود ورزش، چافی همگی از عوامل تشدید کننده ی دیسک کمر میباشند که پس از شناسایی این عوامل و تعدیل نوبت به نوبت آنها در روزمره میتوان به سلامت جامعه کمک به سزایی کرد .

انواع روش های درمانی دیسک کمر:

با توجه به میزان آسیب دیسک کمر که بالاتر توضیح داده شد و اینکه آیا درگیری ریشه ی عصب در آن ناحیه وجود دارد یا نه ، ۴ خط درمانی وحود دارد.

 • دارو درمانی
 • انجام درمانهای فیزیکی مانند مگنت و لیزر توامان با مصرف داروها
 • انواع روش های غیر تهاجمی و غیر جراحی مانند تزریف اپیدورال (برای مشاهده توضیح به لینک اضافه شده مراجعه فرمایید.)
 • جراحی باز

آیا سیگار در بروز دیسک کمر دخیل است؟

بله! مصرف سیگار باعث کاهش سطح اکسیژن خون خواهد شود و از آنجایی که دیسک کمر عروق خونی مستقل ندارند مواد غذایی و اگسیژن باید از طریق انتشار و از سطح مویرگی به دیسک منتقل شود. مادامی که خون با کاهش سطح اکسیژن به دیسک برسد جمع شدگی دیسک ها را خواهیم داشت.

سیاتیک sciatica

سیاتیک توضیح یک علامت است و نه تشخیص بیماری!

اشتباه رایجی که درباره ی سیاتیک وجود دارد این است که غالبا افراد میگویند: “رگ سیاتیک ام درد میکند”

سیاتیک عصب است و نه رگ خونی!

در ابتدا باید بگوییم که سیاتیک بزرگترین و طولانی ترین عصب محیطی بدن انسان است.

عصبی که از کنار مهره های کمری ستون فقرات خارج شده و پس از گذشتن از باسن و کشاله ی هر دو ران به مچ پا و انگشتان پا نتشر شده م مسئول انتقال پیغام های عصبی بینبه عضلات و پوست اندام تحتانی و مغز و نخاع میباشد.

وقتی که فردی به بیماری دیسک کمر پیشرفته مبتلاست ، علائم سیاتیک را احتمالا نشان خواهد داد.

این علائم شامل درد یک طرفه ی پاها، گزگز، بی حسی، خواب رفتگی ، ضعف و کاهش تونیسیته ی عضلات است.